سرنگ و سوزن

سرنگ ها و سوزن ها تجهیزات پزشکی مهمی هستند که برای تجویز دارو، خون گیری یا تزریق مایعات به بدن استفاده می شوند. آنها در اندازه ها و انواع مختلفی هستند که هر کدام برای اهداف خاصی طراحی شده اند.

سرنگ ها

سرنگ ها معمولاً بر اساس مقدار مایعی که می توانند در خود نگه دارند طبقه بندی می شوند که بر حسب میلی لیتر (ml) یا سانتی متر مکعب (cc) اندازه گیری می شود.

رایج ترین دسته سرنگ ها به شرح زیر است:

1. سرنگ انسولین

این سرنگ ها برای تزریق انسولین به بیماران دیابتی طراحی شده اند. اندازه آنها کوچک است، معمولاً 0.3 میلی لیتر تا 1 میلی لیتر مایع را در خود جای می دهند و با یک سوزن کوتاه و نازک عرضه می شوند.

2. سرنگ توبرکولین

این سرنگ ها برای تجویز دوزهای کوچک دارو، مانند واکسن های آلرژی یا آزمایش سل استفاده می شوند. آنها همچنین اندازه کوچکی دارند و معمولاً تا 1 میلی لیتر مایع را در خود جای می دهند و دارای یک سوزن کوتاه و نازک هستند.

 

 

 

 

 

3. سرنگ های استاندارد

این سرنگ‌ها در اندازه‌های مختلف از 1 میلی‌لیتر تا 60 میلی‌لیتر هستند و برای اهداف مختلفی مانند تزریق واکسن، خون‌گیری یا دادن دارو استفاده می‌شوند. آنها معمولاً با یک سوزن بلندتر و ضخیم تر عرضه می شوند.

4. سرنگ های تخریب یا تخریب خودکار (AD).

سرنگ خود تخریب کننده یک سرنگ پزشکی است که خطر آسیب ناشی از سوزن و استفاده مجدد از سوزن ها را کاهش می دهد. دارای مکانیزم داخلی است که سوزن را پس از استفاده از بین می برد یا قفل می کند و غیر قابل استفاده می کند و خطر ابتلا به بیماری های منتقله از خون مانند HIV و هپاتیت را کاهش می دهد.

5. سرنگ های آبیاری

از این سرنگ ها برای شستشوی زخم یا برای شستشوی کاتترها یا لوله های تغذیه استفاده می شود. آنها معمولاً در اندازه های بین 20 تا 100 میلی لیتر هستند.

6. سرنگ های خوراکی

این سرنگ ها برای تجویز داروهای خوراکی به نوزادان، کودکان خردسال یا بیمارانی که نمی توانند قرص ها را قورت دهند طراحی شده اند. آنها معمولا در اندازه های بین 1 تا 10 میلی لیتر هستند.

سوزن

سوزن ها بر اساس طول و اندازه آنها دسته بندی می شوند. گیج به ضخامت سوزن اشاره دارد و گیج بالاتر نشان دهنده سوزن نازکتر است. موارد زیر رایج ترین دسته سوزن ها هستند:

1. سوزن های کوتاه

این سوزن ها معمولاً 16/5 تا 1/2 اینچ طول دارند و برای تزریق دارو به پوست مانند تزریقات آلرژی یا انسولین استفاده می شوند.

2. سوزن های بلند

این سوزن ها معمولاً 1 تا 1.5 اینچ طول دارند و برای تزریق دارو به بافت عضلانی استفاده می شوند. از آنها برای خونگیری نیز استفاده می شود.

3. اندازه گیج

سوزن ها در اندازه های مختلف وجود دارند که رایج ترین آنها بین گیج 18 تا 28 است. عدد گیج بالاتر نشان دهنده سوزن نازکتر است.

در نتیجه، سرنگ ها و سوزن ها در دسته های مختلفی قرار می گیرند که هر کدام برای اهداف خاصی طراحی شده اند. استفاده از نوع و اندازه صحیح سرنگ و سوزن برای اطمینان از تجویز ایمن و مؤثر دارو، خون گیری یا تزریق مایعات مهم است.